Výlet Kuřim - Nedvědice
pro děti z Mateřské školy Kuřim
9.6. 2009

    To vzniklo tak: jednou jsem zase pojal nápad udělat dobrý skutek a donést dětem z mateřské školy v Kuřimi, kterou jsem čtyři roky pilně studoval, pohlednice s vláčky. Při té příležitosti mne také napadlo, nabídnout paní učitelce zařízení výletu pro děti naším krokodýlem. Místo autobusem, jak jsou školky zvyklé, jet na výlet vlakem, buď s Hrbatou Máňou, nebo s Krokodýlem. Vlastně jsem ani nečekal, že by to mohlo vyjít, ale rčení o líné hubě má v sobě kus pravdy. K mému velkému překvapení se nápad vedoucí paní učitelce natolik líbil, že to vypadalo, že pojedeme snad už zítra.

Ten velký den ale připadl až na úterý 9.června 2009. Domluva byla jasná: Z Kuřimi pojedeme Krokodýlem do Nedvědice na trati 251, známé jako "Stará Tišnovka". Děti budou mít zážitek, že pojedou soukromým vlakem a zajdou si na výlet na gotický hrad Pernštejn, který se hrdě pne na kopci nad obcí Nedvědice.

Kluci zařídili vše okolo cesty a motoráku a já čekal v Kuřimi. Odjezd byl stanoven na 7:30 hod. Pro jistotu jsem na nádraží přešlapoval již od sedmi. Našli se i rodiče, kteří si nechtěli nechat ujít tu slavnou událost. Snad možná se těšili i na páru. Dostal jsem skvělý nápad, jít se zeptat do dopravní kanceláře, na kterou kolej nám Krokodýla po jeho příjezdu z Brna přistaví, aby nebyly zmatky a nastoupení proběhlo co nejrychleji. Na tento můj dotaz však službu konající pracovník odpověděl trochu nečekaně: "Jaký motor?" Zpřesnil jsem svůj dotaz, že jde o mimořádnou jízdu pro děti z mateřské školy, ovšem ani nyní jsem nebyl úspěšnější a proto se začalo telefonovat. Ve mně se zmenšovala dušička a začal jsem tušit problémy. Panečku, to bude ostuda! Nakonec se ale vše v dobré obrátilo, skoro jako v pohádce. Kluci s Krokodýlem dorazili do Kuřimi s menším zpožděním, které nemělo v konečném důsledku na nic vliv. Dětičky nastoupily, uvelebily se a já se chopil svojí oblíbené úlohy průvodce ve vlaku. Začal jsem rozdáváním jízdenek. Na to se některé děti tvářily nechápavě. Když jsem poté začal se štípáním lístků klasickými starými kleštěmi, některé už nechápaly vůbec, co po nich chci. Pak jsem se dozvěděl, že některé děti ještě v životě vlakem nejely a tak mohly těžko takový běžný vlakový rituál, jakým je štípání lístků, chápat. V Chorvatsku či v Egyptě byly, ale vlakem do Nedvědice? To ne.

Jelikož je do malého stanoviště strojvedoucího vidět i z chodbičky pro cestující, nic nám nebránilo, abychom mohli dětem ukázat, jak se vlastně takový vlak řídí? Postupně se všechny vystřídaly v chodbičce a doslova s očima navrch hlavy sledovaly dění v kabině, což se nenaskytne každý den.

Jízda proběhla velmi hladce a za chvíli nás přivítalo známé milé nádražíčko městečka Nedvědice. Děťátka se vyhrnula z Krokodýla a paní učitelky hned velely odchod na hrad. Trochu jsem pochyboval, zda děti výšlap na hrad zvládnou, přeci jen to je pořádný kopec. Nakonec ale cestu zvládly hravě a to dokonce i ti nejmenší. My se oddávali fotografování našeho krokodýla, který měl tou dobou na střeše zbrusu nový lak. Samozřejmě jsme zašli i do místní hospůdky "U Ježků" která je přímo u nádraží. Rezavý mok ale tentokrát zůstal v lahvích či sudech a nahradila ho kofola. Po návratu dětí z hradu jsem jim otevřel vnější dveře do strojovny, aby mohly nahlédnout na srdce našeho krokodýla. Čekal jsem skoro nezájem, ale opak byl pravdou. Děti natahovaly své malé krčky a hlavami nahoru si motor Krokodýla zvědavě prohlížely a to jak chlapci, tak i děvčata, což mne překvapilo nejvíce.

Cestu z Nedvědice do Tišnova jsme absolvovali trochu netradičně na závěsu pravidelného osobního vlaku, kvůli drobné závadě na motoru, kterou se ale povedlo odstranit. Z Tišnova do Kuřimi náš vůz zase jel v plné síle a sám. Během této krátké cesty jsem ještě dětem rozdal pohlednice s mašinkami podle jejich vlastního výběru. I na paní učitelky se dostalo.

Z mého pohledu se jízda podařila. Povedlo se nám zase vykouzlit úsměvy na tvářích dětí i dospělých a to je ta největší odměna. Největší můj obdiv ale sklidily paní učitelky, že se nebojí jet s tolika dětmi na výlet a že vše hravě zvládly.


Malá fotogalerie z této akce je zde

zpět

homepage